Možganski fitnes za seniorje – program za ohranjanje mentalne vitalnosti

A Alja G  –  04. 02. 2025  –  Območje 8: MČ Center in MČ Dolgo polje

Zakaj ta predlog? Katero temo, težavo oz. izziv projektni predlog naslavlja?

S staranjem prebivalstva postaja skrb za kognitivno zdravje vse pomembnejša. Ohranjanje možganskih funkcij prispeva k večji samostojnosti starejših, zmanjšuje tveganje za demenco in druge kognitivne motnje ter izboljšuje kakovost življenja. Zato predlagam vzpostavitev programa Možganski fitnes za seniroje, ki bi vsem starejšim občanom Celja omogočil dostop do učinkovitih vaj za krepitev možganske aktivnosti. Trenutno se tovrstne aktivnosti že izvajajo v manjši meri na Univerzi za tretje življenjsko obdobje Osrednje knjižnice Celje, vendar bi bilo prav, da so dostopne širši populaciji seniorjev.

Kaj konkretno predlagate? Kaj je bistvo vašega predloga? Kaj se bo zgodilo?

Cilji programa - Ohranjanje in krepitev kognitivnih sposobnosti pri starejših - Preprečevanje ali upočasnitev razvoja demence - Spodbujanje samostojnosti in neodvisnosti v starosti - Omogočanje kakovostnega in aktivnega preživljanja prostega časa - Spodbujanje druženja in socialne vključenosti Predlagane aktivnosti Za ohranjanje možganske vitalnosti so učinkovite naslednje metode: - Fraktalno risanje – ustvarjalna tehnika, ki spodbuja koncentracijo in ustvarjalnost - Daktilne vaje – gibanje prstov za stimulacijo možganov - Dvoročno pisanje – vadba koordinacije in povezovanja obeh možganskih hemisfer - Mnemotehnike – tehnike pomnjenja za boljšo zapomnitev informacij - NTC uganke in rebusi Poleg tega bi program vključeval tudi elemente igre, družabnih srečanj in sprostitvenih tehnik, kar bi prispevalo k še večjemu zadovoljstvu udeležencev.

Kako naj bi se projekt izvedel? Katere aktivnosti bi bilo treba izpeljati?

1. Organizacija in priprava Opredelitev izvajalcev, priprava vsebin, izobraževanje izvajalcev 2. Izvedba aktivnosti 3. Promocija in vključevanje seniorjev Obveščanje javnosti: Organizacija predstavitvenih dogodkov, objave v lokalnih medijih, informativni letaki in sodelovanje z društvi. Spodbujanje udeležbe: Poudarjanje koristi programa (zdravje, druženje, zabava) ter organizacija brezplačnih uvodnih delavnic, ki bi pritegnile več zainteresiranih. 4. Spremljanje in trajnost projekta Povratne informacije udeležencev: Redno zbiranje mnenj in prilagajanje programa glede na potrebe seniorjev. Merjenje učinkov: Sodelovanje z zdravstvenimi strokovnjaki za spremljanje izboljšav pri udeležencih (npr. testi spomina in kognitivnih sposobnosti). Dolgotrajna vključitev v občinske programe: Po uspešni izvedbi pilotne faze bi program postal stalna dejavnost v Celju.

Kje konkretno naj bi se projekt izvajal?

Da bi bil program dostopen čim večjemu številu starejših, bi bilo smiselno izvesti aktivnosti na različnih lokacijah po mestu. Lokacije bi morale biti lahko dostopne, prilagojene starejšim in razporejene tako, da pokrivajo različne dele Celja.

Kaj bi se po izvedbi projekta spremenilo, izboljšalo?

Možganski fitnes za seniorje ni le priložnost za izboljšanje mentalne vitalnosti, temveč tudi način za druženje, zabavo in kakovostno preživljanje časa. S tem programom bi Celje postalo bolj prijazno do starejših in bi jim omogočilo daljšo samostojnost ter boljše življenje v poznih letih.



Nima definiranih mejnikov