Zaščitna ograja za dvoživke (žabice, pupke...)

U Urša  –  03. 02. 2025  –  Območje 4: MČ Gaberje in MČ Hudinja
Selitev dvoživk
Selitev dvoživk

Zakaj ta predlog? Katero temo, težavo oz. izziv projektni predlog naslavlja?

Predlog postavitve zaščitne ograje za dvoživke naslavlja problem množičnega pogina dvoživk na cestnih odsekih, kjer te živali migrirajo med svojimi življenjskimi habitati.

Kaj konkretno predlagate? Kaj je bistvo vašega predloga? Kaj se bo zgodilo?

Dvoživke, kot so žabe, močerad in pupki, se vsako leto spomladi selijo iz prezimovališč v mlake, jezera in druge stoječe vode, kjer se razmnožujejo. Med to selitvijo pogosto prečkajo ceste, kar povzroča visoko smrtnost zaradi povoženja. To ne vpliva le na populacije teh vrst, ampak tudi na celoten ekosistem, saj so dvoživke pomemben del prehranske verige in kazalniki kakovosti okolja. Zaščitna ograja bi preprečila dvoživkam dostop do nevarne ceste, čez katero bi jih dvakrat dnevno prenašali prostovoljci, s čimer bi zmanjšali njihovo smrtnost in pripomogli k ohranjanju biotske raznovrstnosti. Hkrati bi projekt povečal ozaveščenost lokalne skupnosti o pomenu varstva dvoživk in trajnostnega upravljanja naravnega okolja.

Kako naj bi se projekt izvedel? Katere aktivnosti bi bilo treba izpeljati?

Projekt bi se izvedel v več korakih. Problematični cestni odsek, kjer se vsako leto odvija selitev dvoživk, smo že identificirali, zato bi bil naslednji korak pridobitev soglasij in dovoljenj upravljalca cest, naravovarstvenih organizacij ter pristojnih občinskih organov za postavitev zaščitne ograje. Zaščitno ograjo bi dobavilo podjetje Maibach iz Nemčije, ki proizvaja trpežne in v Sloveniji že večkrat preizkušene zaščitne ograje. Njihovo učinkovitost potrjujejo tudi predstavniki projekta Life Amphicon, ki skrbijo za ohranjanje dvoživk in njihovih habitatov. Pred postavitvijo ograje bi bilo treba območje očistiti in ustrezno pripraviti za varno selitev dvoživk. Ograja bi bila postavljena samo v času selitve.

Kje konkretno naj bi se projekt izvajal?

Projekt bi se izvajal na območju akomulacijskega (suhega) jezera Lahovna - Hudinja.

Kaj bi se po izvedbi projekta spremenilo, izboljšalo?

Projekt bi tako neposredno zmanjšal smrtnost dvoživk na cestah in pripomogel k njihovemu dolgoročnemu ohranjanju.




Nima definiranih mejnikov