Mlade družine v Zagradu in Pečovniku se zbiramo na igrišču v Pečovniku (ob Ločnici) na športnem druženju. Prirejamo tudi tradicionalne piknike in druženja, na katerih se zbere okoli 40 odraslih s svojimi otroki. Ob takšnih dogodkih ugotavljamo, da je potrebno preprosto asfaltno športno igrišče nekoliko popraviti in da si zelo želimo, da bi nam bil na voljo dodaten prostor za igro mlajših otrok oz. za istočasno igro več skupin. Igrišče je zelo obiskano in se večkrat zgodi, da imajo hkratni obiskovalci različne interese in potrebe, ki niso združljive (odrasla/mladinska igra nogometa/košarke, vožnja z rolerji, učenje vožnje s kolesom, otroško tekanje ipd.). Prostor, ki nam je na voljo je postal je premajhen in ni ustrezen za vse generacije. Menimo, da je zbiranje različnih interesnih skupin na igrišču dobra navada in ga je vredno spodbujati. V naselju je zelo veliko družin in otrok, samo na šolski avtobus je prijavljenih 75 osnovnošolskih otrok. Želimo si prostor za druženje in prosto igro, ki nam bo dostopen peš.
Nad igriščem je zemljišče v občinski lasti, kjer je po besedah nekdanjih sodelujočih v krajevni skupnosti, že bilo predvideno otroško igrišče. Zgrajen je bil podporni zid, zemljišče je že bilo očiščeno, nasuto in izravnano, nato pa je projekt zastal in se je zaraslo. Očitno je bila tudi nedovoljeno deponirana zemljina, s katero se je povzročila razrast japonskega dresnika. To je degradiran prostor, razrašča se grobo steblikovje in koprive, zato je v rastni sezoni neprehoden. Predlog je, da se zemljišče očisti zarasti ter se uredi do te mere, da bi bilo uporabno za prosto igro otrok in druženje. Potrebna bi bila zaščitna ograja na podpornem zidu na meji z asfaltnim igriščem. Na ostalih treh stranicah prostor meji na naravno gozdno brežino, kjer ograja ni potrebna, saj je prost prehod v občinski gozd lahko del igralnega prostora. Na urejenem platoju si v tej fazi želimo nekaj dreves za senco (vrbe so se same zasejale in bi bilo mogoče le obdržati izbrane) in dve mizi s klopmi za druženje, malico, piknik. Seveda bi bili v prihodnje zelo veseli tudi pravega otroškega igrišča z igrali, a menimo, da parcipativni proračun za to ne zadostuje. Želimo pa, da se ureditev načrtuje tako, da bo dolgoročno omogočala sonaravno otroško igrišče. V aprilu 2024 je bila na občino že poslana pobuda za otroško igrišče na tem mestu in v odgovoru je bilo napovedano, da se bo preverilo, ali je lahko uvrščeno v občinski plan.
Na obstoječi podporni zid je potrebno namestiti cca. 40 m varnostne ograje (npr. panelna ograja) višine 1,2 m. Območje velikosti cca. 850 m2 je potrebno pokositi, odstraniti odvečno grmičevje in japonski dresnik, prekopati in posejati travo. Kupiti in postaviti 2 parkovni mizi s klopmi. Pred klopi postaviti pohodno podlago proti blatu (npr. betonske plošče, 20 kosov 40x40 cm). Utrditi stezo do platoja (cca 20 m) kot makadamsko pešpot.
Katastrska občina: 1081 ZAGRAD Številka parcele: 723/7 Površina parcele: 6.388m2 Urejena parcela: ni urejena Predlog obsega ureditev dela parcele, približno 850 m2, ki je že izravnan. Argumenti v prid predlagane lokacije so: - Parcela je v lasti MOC, namembnost je ustrezna, kar zagotavlja, da bo projekt lahko izveden brez večjih administrativnih ovir. Gradbena dokumentacija za predvideno ureditev ni potrebna. - Prostor je bil že v preteklosti predviden za otroško igrišče. - Večina večjih gradbenih del je bila že opravljenih. - Lokacija je v neposredni bližini športnega igrišča, kar bi ustvarilo družabno središče, ki ga v naselju ni. - Na občinski cesti je že predvidena ureditev, ki bo izboljšala dostopnost in prometno varnost za pešce do lokacije igrišča. - Lokacija je v neposredni bližini območja Lokacijskega načrta Zagrad II, ki predvideva gradnjo 10 enodružinskih stanovanjskih hiš. - V obstoječem stanju je to zapuščen degradiran prostor - z invazivnimi rastlinami in koprivami zaraslo nasutje. - Uporaba prostora je zagotovljena, pobudo je na lokaciji sami sestavilo 11 družin. Pobudo jemljemo kot začetek oblikovanja skupnega družabnega prostora, želimo gojiti zdrav življenjski slog in povezano vaško skupnost. - Projekt bo spodbudil medgeneracijsko sodelovanje, saj bo prostor omogočal tudi aktivno vključevanje starejših, ki se na športnem igrišču ne počutijo dobrodošle.
Degradiran prostor bi z majhnimi stroški dobil koristno funkcijo, ustvarili bi mesto srečevanja in druženja aktivnih vaščanov. Ohranile in razširile bi se športne in dejavnosti, starejši in najmlajši bi dobili prostor za druženje, šport (joga, pilates, vadba za starejše) in varno igro, kar na asfaltnem športnem igrišču ob igrah z žogo ni mogoče. Skupnost bi spodbujala k aktivnemu življenjskemu slogu tudi tiste, ki se v klasične igre z žogo ne vključujejo – družine z majhnimi otroki, dekleta, starejše. Naselje bi pridobilo podvojeno javno površino, saj poleg opisanega športnega igrišča, ni javnih površin, ki bi bile namenjene lokalnim prebivalcem. Na širšem območju KS se veliko vlaga v urejanje ponudbe za meščane in turiste (Stari grad, Celjska koča, mestni park), ki jih z veseljem koristimo. Krajani pa si želimo ob svojih domovih tudi bolj domač prostor, ki nam bo dostopen peš, zastonj, v opravi 'za doma', kjer bomo lahko posedeli brez naročila in srečali soseda za pogovor v živo.