Otroci danes preživijo vse manj časa v naravi, kar vpliva na njihov motorični razvoj, ustvarjalnost in zdravje. Hkrati v Celju primanjkuje naravnih igralnih površin, kjer bi se otroci lahko igrali brez klasičnih plastičnih igral. Gozdni igralni park ob Savinji bi omogočil otrokom prosto igro v naravnem okolju (protiutež igralnicam v trgovskih centrih!). Morebiti celo z jurto, ki bi nudila zavetje za ustvarjalne delavnice, zimsko igro in naravoslovne aktivnosti. Kateri izziv projektni predlog naslavlja: - Pomanjkanje želje po igri v naravi in naravnih igralnih površinah, ki bi dandanes pritegnile otroke z ekranov. - Mogoče kakšen prostor več za organizacijo naravoslovnih delavnic in zimskih aktivnosti. - Vedno manjše zanimanje družin za druženje v naravnem okolju.
Postavitev gozdnega igralnega parka ob Savinji z naravnimi igrali iz lesa, vrvi, kamnov in hlodov (plezalna drevesa, viseči mostovi, lesen labirint, blatna kuhinja, senzorične poti). Postavitev lesene jurte (ali več njih) s pečjo, ki bi služila kot zimsko zavetišče, prostor za delavnice in naravoslovni center za otroke in družine. Možnost izvajanja programov, kot so gozdna pedagogika, pripovedovanje pravljic, ustvarjalne delavnice in družinski dogodki. Dostopnost za vse – prostor bi bil odprt za širšo javnost, šole, vrtce in družine. Bistvo predloga: Omogočiti otrokom in družinam več kakovostnega časa v naravi skozi vse leto – z igrali iz naravnih materialov in prostorom, kjer lahko ustvarjajo tudi v zimskih mesecih. Kaj bi se znalo zgoditi: Otroci bodo več časa preživeli v naravi in razvijali svoje gibalne in ustvarjalne spretnosti. Večgeneracijsko druženje družin v naravnem okolju. Več organiziranih dejavnosti za otroke in šole skozi vse leto. Spodbujanje trajnostnega načina življenja in povezovanja z naravo.
- Določitev ustrezne lokacije ob Savinji, ki omogoča naravno senco in varnost otrok. - Postavitev naravnih igral iz lesa, kamnov, vrvi in drugih ekoloških materialov. - (Gradnja jurte kot osrednjega prostora za zimske in poletne aktivnosti.) - Vzpostavitev programa delavnic in dogodkov za otroke in družine.
V mestnem parku ob gozdu.
Otroci bi se igrali bolj svobodno, kreativno in brez omejitev klasičnih igral. Celje bi dobilo prvo celostno gozdno igralno območje, ki bi združevalo igro in učenje v naravi. Projekt bi spodbujal trajnostno razmišljanje in povezanost ljudi z naravo. Projekt ne presega 30.000 €, saj uporablja naravne materiale in trajnostne rešitve. Je unikaten, izobraževalen in dolgoročno koristen za otroke in družine v Celju. Gozdni igralni park (in jurta) bi Celju prinesla inovativno igralno okolje, ki spodbuja stik z naravo in trajnostno življenje skozi vse leto.