Ta predlog naslavlja dostopnost za osebe z okvaro sluha in izboljšanje njihove vključenosti v dogajanje v krajevni skupnosti Ljubečna. Slušna indukcijska zanka omogoča osebam z uporabo slušnih aparatov jasnejše in bolj razumljivo slišanje govora, saj zmanjšuje moteče zvoke iz okolice. Projekt rešuje težavo komunikacijskih ovir, s katerimi se soočajo naglušni, ko obiskujejo dogodke ali srečanja v spodnji dvorani. S tem se izboljša kakovost njihovega sodelovanja pri skupnostnih dejavnostih, kar prispeva k večji enakopravnosti in vključevanju vseh prebivalcev.
Predlagamo vgradnjo slušne indukcijske zanke v spodnjo dvorano krajevne skupnosti Ljubečna. Gre za sistem, ki omogoča osebam z okvaro sluha boljše zaznavanje govora z uporabo njihovih slušnih aparatov ali polževih vsadkov. Bistvo predloga je izboljšanje dostopnosti in vključevanja naglušnih oseb v skupnostne dejavnosti, sestanke in prireditve, ki potekajo v tej dvorani. S tem bi zmanjšali komunikacijske ovire in omogočili enakopravno sodelovanje vseh občanov. Po izvedbi projekta bo v dvorani nameščen sistem slušne indukcijske zanke, ki bo deloval skupaj z obstoječim ozvočenjem. Osebe s slušnimi aparati bodo lahko preprosto preklopile na način “T” (telecoil) in bodo slišale govor neposredno v svojih napravah, brez motečih zvokov iz okolice. To bo izboljšalo kakovost zvoka in omogočilo jasnejšo komunikacijo, kar bo pripomoglo k boljši vključenosti naglušnih oseb v dogajanje v skupnosti.
Izvedba projekta bi potekala v več korakih, ki vključujejo načrtovanje, tehnično izvedbo in informiranje uporabnikov. Ključne aktivnosti: - Priprava in načrtovanje - Pridobitev soglasja krajevne skupnosti za izvedbo projekta. - Izvedba ocene potreb in določitev optimalne tehnične rešitve (vrsta in obseg slušne indukcijske zanke). - Pridobitev ponudb od specializiranih ponudnikov in izbira izvajalca. Tehnična izvedba - Nakup in dostava potrebne opreme (indukcijska zanka, ojačevalnik, povezava z obstoječim ozvočenjem). - Montaža sistema v spodnji dvorani s strani strokovnjakov. - Testiranje delovanja sistema in prilagoditve, če so potrebne. Obveščanje in usposabljanje - Obveščanje javnosti o novem sistemu (Facebook stran KS, obvestila na oglasnih deskah). - Kratka predstavitev in navodila za uporabo sistema za obiskovalce dvorane. - Seznanitev organizatorjev dogodkov z uporabo sistema, da bodo lahko pomagali uporabnikom. Spremljanje in vzdrževanje - Redno preverjanje delovanja sistema. - Po potrebi tehnični servis ali nadgradnja sistema. - Zbiranje povratnih informacij uporabnikov in prilagajanje uporabe glede na njihove potrebe. S tem načrtom bi zagotovili, da bo slušna indukcijska zanka učinkovito delovala in koristila naglušnim osebam v krajevni skupnosti. Ocenjujemo, da bo projekt znašal približno 2.000€
Dom krajanov Ljubečna. Kocbekova cesta 45, 3202 Ljubečna par.št.1333/2
Po izvedbi projekta bi se bistveno izboljšala dostopnost in kakovost poslušanja za naglušne osebe, kar bi jim omogočilo lažje sodelovanje v skupnostnih dejavnostih. Ključne izboljšave: 1. Boljša razumljivost govora Osebe z okvaro sluha bi lažje sledile sestankom, predavanjem in drugim dogodkom, saj bi slušna indukcijska zanka zmanjšala hrup iz ozadja in izboljšala kakovost zvoka. 2.Večja vključenost naglušnih oseb Naglušni prebivalci bi imeli enakopravne možnosti za sodelovanje v dogodkih krajevne skupnosti, kar bi izboljšalo njihovo socialno povezanost. 3.Bolj prijazno in dostopno okolje Krajevna skupnost Ljubečna bi postala bolj vključujoča, saj bi omogočila boljše pogoje za vse prebivalce, ne glede na slušne ovire. 4. Večja ozaveščenost o potrebah naglušnih Projekt bi prispeval k večji ozaveščenosti skupnosti o izzivih, s katerimi se soočajo naglušni, in k večjemu razumevanju pomena dostopnosti. 5.Boljša organizacija dogodkov Organizatorji dogodkov bi imeli na voljo tehnično rešitev, ki bi izboljšala komunikacijo z naglušnimi obiskovalci, s čimer bi dogodki postali bolj kakovostni in dostopni širšemu krogu ljudi.